Salça Yapımı Tarifi

www.sevdaliyiz.com

Salça Yapımı Tarifi (Kaynatarak)

Domates Salça yapımı tarifi (kaynatarak) bugün sizlere tarif etmeye çalışacağız. Günümüzde salçalar fabrikada yapılmış olduğundan ne yediğimizi bilemediğimiz için Sevdalıyız ailesi size bu gün tarif edecek. Kolay ama biraz zahmetli olduğundan herkes marketlere koşup hazır almak varken neden emek harcayayım diye düşündürüyorlar.

Fakat salça günümüzde bütün yemeklere konulan bir malzeme neden hazır alınsın ki, inanın insan doğal beslenmelidir diye düşünüyoruz. Doğal derken herkes kendi besinini kendi hazırlarsa ne yaptığını bilirse ne yediğini bilirse bütün hastalıkların önüne geçilir. Diyeceksiniz ki neden bizi düşünüyorsunuz 🙂 neden olacak biz toplumuz topluma faydası olmayan hiç bir yer kendisine ne faydası olur bence. İnanın siz değerli sohbet sever ve değerli kullanıcımıza sesleniyorum. Siz siz olun doğal beslenin kanser yaşı biliyorsunuz düştü. Ne gerek var geçen gün daha 27 yaşında gencecik bir kız arkadaşımızı ( Neslihan TAY ) kaybettik. Neslihan TAY bize ne öğretti biliyorsunuz. Yaşama Sevincini öğretti bize koca yürekli insan bize hayatı öğrettin Sana allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Seviliyorsun Neslihan TAY dualarımız Seninle 🙁

Salça Yapımı ( Kaynatarak) Tarifi İçin Malzemeler

 • 10 kilo domates
 • 1 kilo kırmızı biber
 • 2 çay bardağı tuz
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 6 adet cam kavanoz

Salça Yapımı ( Kaynatarak) Tarifi Yapılışı

 1. Domatesler yıkanır gelişi güzel kesilerek büyük tencereye konur, üzerine kırmızı biberler yıkanır, çekirdekleri çıkarılır ,gelişi güzel kesilerek domateslere ilave edilir, arada karıştırarak iyice yumuşayıncaya yaklaşık 1 saat kadar pişirilir ve blender ile iyice ezilir.
 2. Ezilen domatesler (tencere üstüne konmuş) süzgeçten geçirilir kabukları ve çekirdeklerinden ayrılmış olur.
 3. Süzgeçten geçen domatesleri ocağa koyup tuzu, yağı ilave edip karıştırarak koyulaşıncaya yaklaşık 2 saat kadar pişirilir.
 4. Aman dikkat bu aşamada kaynarken çok sıçrıyor ve yakıyor ben tencerenin kapağını yarım kapatarak kendimi koruyorum.
 5. Koyulaşıncaya kadar kaynatmak zor gelirse bez torbaya koyup süzdürebilirsiniz sonra fırında pişirirsiniz.
 6. Ben kaynattıktan sonra sıcak sıcak kavanozlara koyup ters çevirdim.
 7. Sonra güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza ediyorum.
 8. Kullanılacağı zaman kavanoz açılınca üzerine sıvı yağ döküp kullanılırsa üzerinin küflenmesi ve bozulmasını engellemiş oluruz küçük bir tavsiye.
  Uğraşması çok ama mis gibi katkısız lezzetli güvenle yiyebileceğimiz salça
  bir sefer yapınca bir daha hazır salçayı kullanamayacaksınız.

AFİYET OLSUN

 

domates salçası

Domates SAlçamızın tadna birlikte bakalım mı

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
1.431 okuma
25 Eylül, 2019
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

 • Yıllardır kaynatarak salça yaparım. Bu tarifi ilk kez denedim ve gercekten kavonoz salçalarım cok güzel oldu. Bu tarifi bizimle paylaşan admine teşekkür ederim. Emeğinize sağlık kolay gelsin 🙂

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?